вторник, 5 март 2024

Шефот на турската дипломатија: Ако Шведска сака да влезе во НАТО, ќе мора да преземе дополнителни чекори

Објавено на

часот

Сподели

Чавушоглу изјави за новинарите дека разговарал за кандидатурата на Шведска за НАТО и за проблемот на американска продажба на борбени авиони Ф-16 на Турција за време на состанокот со американскиот државен секретар Антони Блинкен во Брисел.

Турскиот министер за надворешни работи исто така во средата на новинарите им кажа дека ќе разговара за развојот на настаните во украинската војна со својот руски колега Сергеј Лавров за време на неговата посета на Турција оваа недела.

Чавушоглу исто така рече дека Анкара работи со Обединетите нации за решавање на проблемите поврзани со извозот на житарки и ѓубрива преку Црното Море. Тој исто така рече дека е загрижен поради подготовките на завојуваните страни за понатамошни напади.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ