петок, 14 јуни 2024

Шефот на руската Дума: Размислуваме за повлекување од договорот за забрана на нуклеарни проби

Претседателот на долниот дом на рускиот парламент Думата Вјачеслав Володин денеска изјави дека парламентарните лидери брзо ќе го разгледаат отповикувањето на ратификацијата на Договорот за сеопфатна забрана на нуклеарни тестови, откако претседателот Владимир Путин ја изнесе можноста за продолжување на нуклеарните тестови.

Објавено на

часот

Сподели

Продолжувањето на нуклеарните тестирања, без разлика дали ќе бидат продолжени од Русија, Соединетите Држави или обете, би било длабоко дестабилизирачко во време кога тензиите меѓу двете земји се повисоки од кое било време од Кубанската ракетна криза во 1962 година.

Путин во четвртокот рече дека руската нуклеарна доктрина нема потреба од ажурирање, но дека сѐ уште не е подготвен да каже дали Русија треба да продолжи со нуклеарните тестови.

Лидерот на Кремљ рече дека Русија треба да размисли за отповикување на ратификацијата на Договорот за сеопфатна забрана на нуклеарни тестови (ЦТБТ), бидејќи САД го потпишале, но не го ратификувале.

„Ситуацијата во светот се промени“, изјави претседателот на Думата, Вјачеслав Володин. „Вашингтон и Брисел започнаа војна против нашата земја“.

„На следниот состанок на Советот на Државната Дума дефинитивно ќе разговараме за отповикување на ратификацијата на Договорот за сеопфатна забрана на нуклеарни тестови“, рече Володин.

Зборовите на Путин, а потоа и на Володин, укажуваат на тоа дека Русија сигурно ќе ја повлече ратификацијата на договорот со кој се забрануваат нуклеарни експлозии на секого и секаде.

Русија, која го наследи нуклеарното оружје на Советскиот Сојуз, има најголеми резерви на нуклеарни боеви глави во светот.

Во петте децении помеѓу 1945 година и Договорот за сеопфатна забрана на нуклеарни тестови од 1996 година, беа извршени повеќе од 2.000 нуклеарни тестови, од кои 1.032 од САД и 715 од Советскиот Сојуз, според податоците на Обединетите нации.

Последен пат СССР тестираше во 1990 година, а САД во 1992 година.

Откако беше потпишан ЦТБТ, беа извршени 10 нуклеарни тестови. Индија спроведе два во 1998 година, Пакистан исто така спроведе два во 1998 година, а Северна Кореја спроведе тестови во 2006, 2009, 2013, 2016 година (двапати) и 2017 година, според Обединетите нации.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ