сабота, 22 јуни 2024

Шефот на ОН: Време е за реформирање на Советот за безбедност

Објавено на

часот

Сподели

Гутереш говорејќи на прес-конференцијата во Хирошима, каде што се одржува самитот на Г7, рече дека е неопходно да се модернизираат двете институции што ги одразуваат односите на моќ од 1945 година.

„Глобалната финансиска архитектура е застарена, нефункционална и неискрена“, рече тој.

„Соочени со економски шокови поради пандемијата ковид-19 и руската инвазија на Украина, организацијата не ја исполни својата клучна функција како светски заштитен механизам“, додаде тој.

Договорот во Бретон Вудс се однесува на повоениот договор за создавање на меѓународен монетарен систем.

По конференцијата во Бретон Вудс беа основани Меѓународниот монетарен фонд и Меѓународната банка за обнова и развој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ