четврток, 29 февруари 2024

Шефот на НАТО објави колку тенкови добила Украина

Објавено на

часот

Сподели

„Повеќе од 98 отсто од борбените возила ветени на Украина веќе се испорачани“, кажа Столтенберг на прес конференција со премиерот на Луксембург Ксавиер Бетел во Брисел.

„Вкупно обучивме и опремивме повеќе од девет нови украински оклопни бригади“, додаде тој. НАТО бригада е составена од неколку илјади војници.

„Ова ќе ја стави Украина во силна позиција за продолжување на повторно преземање на контролата над окупираните територии“, оцени Столтенберг.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ