недела, 14 април 2024

Шефот на НАТО ја пофали Германија за испраќањето на Патриот во Украина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја пофали одлуката на Германија да испорача уште еден систем за противвоздушна одбрана Патриот на Украина, велејќи дека ја разбира загриженоста на Берлин, кој не сака да стане дел од конфликтот.

Објавено на

часот

Сподели

„Ја поздравувам најавата на Германија дека ќе испрати уште еден систем за воздушна одбрана Патриот во Украина“, изјави Столтенберг за весникот „Велт ам Зонтаг“.

„Ја разбирам загриженоста дека нашата поддршка за Украина носи ризик од ескалација, но ризикот е блед во споредба со дозволувањето (рускиот претседател Владимир) Путин да победи во оваа војна. Ако Путин победи во војната во Украина, најверојатно повторно ќе употреби сила“.

Германскиот канцелар Олаф Шолц го искористи ризикот од ескалација за да ја оправда својата одлука засега да не испорачува крстосувачки ракети Таурус со дострел од 500 километри во воената зона, и покрај молбите од Украина. Мора да се обезбеди „да нема ескалација на војната и Германија да не стане дел од конфликтот“, рече Шолц.

Наместо тоа, тој му вети на украинскиот претседател Володимир Зеленски уште еден систем за воздушна одбрана Патриот за претстојните зимски месеци. Шолц ја презеде обврската на маргините на овонеделниот самит на европските лидери во Гранада, Шпанија.

Претходно, Шолц чекаше САД да го преземат водството во снабдувањето на Украина со понапредни системи за оружје. Киев побара од Вашингтон ракети АТАКМС со поголем дострел, но американската влада досега не се согласи да ги испрати.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ