недела, 14 април 2024

Шефот на МИ6: Нашата врата е секогаш отворена за Русите незадоволни од Путин

Објавено на

часот

Сподели

Говорејќи во британската амбасада во Прага, шефот на разузнавачите ја спореди моменталната ситуација во Украина со Прашката пролет во 1968 година, која беше задушена од советските власти.

„Додека сведочат на поткупливоста, внатрешните борби и бесчувствителната неспособност на своите водачи – на човечкиот фактор во најлош случај – многу Руси се соочени со истите дилеми како и нивните претходници во 1968 година“, рече тој.

„Ги поканувам да го направат она што другите го направија во изминатите 18 месеци – да ни се придружат. Нашите врати се секогаш отворени. Нивните тајни ќе бидат безбедни со нас и заедно ќе работиме за да го запреме крвопролевањето“.

Во својот говор, Мур рече и дека обидот за бунт на групата Вагнер во јуни покажа дека рускиот претседател Владимир Путин е под притисок и додаде дека е оптимист за успехот на украинската контраофанзива.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ