недела, 26 мај 2024

Шефот на кинеската дипломатија до Блинкен: Може да дојде до конфликт

Американскиот државен секретар Антони Блинкен се сретна со кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји во Пекинг на разговори за низа сложени прашања, вклучително и продлабочување на тензиите околу кинеската поддршка на руската инвазија на Украина. Блинкен помина неколку часа со Ванг на состаноци зад затворени врати.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

На средбата, Ванг му рекол на Блинкен дека „големиот брод“ на кинеско-американските односи се стабилизира, „но негативните фактори во односот сè уште се зголемуваат и се градат“. „Односите се соочуваат со секакви нарушувања кои можат да доведат до ривалство, конфронтација, па дури и конфликт. Легитимните развојни права на Кина се неразумно потиснати и нашите клучни интереси се соочуваат со предизвици“, рече тој.

„Дали нашите две страни треба да водат меѓународна соработка за глобалните прашања и да постигнат добивка за сè или да се вклучат во ривалство и конфронтација или дури и да западнат во конфликт, што би било загуба за сите?“, се запраша Ванг. „Меѓународната заедница го чека нашиот одговор“, додаде тој.

Блинкен одговори дека е потребна „активна дипломатија“ за да се продолжи напред со агендата што ја поставија претседателот Џо Бајден и претседателот Си Џинпинг кога се состанаа во Сан Франциско во ноември.

„Според нашата проценка, нема замена за дипломатијата лице в лице“, рече Блинкен, додавајќи дека сака да се погрижи тие „да се што е можно појасни во областите каде што има разлики, во најмала рака за да се избегнат недоразбирања, да се избегнат погрешни проценки“.

Блинкен најверојатно ќе се сретне со кинескиот претседател Си Џинпинг денеска пред да се врати во Вашингтон во вечерните часови, иако ниту една од страните сè уште не ја потврдија средбата. Тој се состана и со кинескиот министер за јавна безбедност Ванг Сијаохонг. Блинкен пристигна во Пекинг вчера од Шангај, каде што ја повика Кина да обезбеди еднакви услови за американските компании.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ