недела, 3 март 2024

Шефот на ФСБ: Украина и Западот се обидуваат да ги поттикнат Русите на вооружен бунт

Објавено на

часот

Сподели

Тој смета дека целта на оваа кампања е да ги вклучи Русите „во субверзивни, терористички и екстремистички активности“ во Русија. Бортников е убеден дека од февруари во Русија се спречени 118 „терористички злосторства“, кои требало да ги направат „млади и адолесценти, вклучително и малолетници“.

Неговите оценки ги надополнуваат минатонеделните изјави на рускиот претседател Владимир Путин, кој ги обвини западните тајни служби дека се вмешани во „терористички“ напади во Русија. На почетокот на март, познатиот руски воен блогер Максим Фомин, познат по својата жестока поддршка на руската офанзива против Украина, беше убиен во бомбашки напад во кафуле во Санкт Петербург.

Неколку Руси неодамна беа осудени на тешки затворски казни за подметнување пожар во воено полициски станици што се користеле за регрутирање војници. Останатите беа прогласени за виновни за објавување „лажни информации“ или „дискредитација“ на армијата и беа осудени на повеќегодишни затворски казни. Од почетокот на конфликтот што го започна во февруари 2022 година, руската војска се соочи со неколку саботажи во воените бази.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ