недела, 14 април 2024

Шефот на ФСБ: САД, Британија и Украина би можеле да стојат зад терористичкиот напад во Москва

САД, Велика Британија и Украина можеби стојат зад терористичкиот напад од минатиот петок на концертна локација во предградие на Москва, во кој загинаа 139 луѓе, а околу 200 се повредени, според шефот на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ).

Објавено на

часот

Сподели

Александар Бортников за новинарите во вторникот изјави дека властите во моментов се обидуваат да го утврдат идентитетот на сите вклучени во нападот, и внатре и надвор од Русија.

На прашањето дали САД, Велика Британија и Украина би можеле да стојат зад терористичкиот напад, шефот на ФСБ одговори: „Ние мислиме дека е така. Во секој случај, сега зборуваме за информациите што ги имаме. Ова се општи информации, но тие (истражителите) имаат конкретни резултати“.

Изјавата на Бортников за медиумите следува по состанокот на проширениот одбор на Канцеларијата на јавниот обвинител на Русија. Директорот на ФСБ изјави за новинарите дека разузнавачката служба ќе направи сѐ што е потребно за да ги идентификува „директните организатори и спонзори“ на терористичкиот напад.

Вечерта на 22 март, група вооружени лица вооружени со автоматски пушки ја нападнаа концертната сала Крокус сити хол во московското предградие Красногорск, непосредно пред почетокот на концертот на рок-групата Пикник. Местото со капацитет од 7.500 луѓе беше речиси полно во моментот на нападот. Терористите ги убиле чуварите, масовно пукале во посетителите на концертот, а потоа предизвикале пожар, кој брзо се прошири низ зградата.

Најмалку 139 лица, меѓу кои и три деца, се убиени во нападот, изјави во понеделникот претседателот на Рускиот истражен комитет, Александар Бастрикин. Според последните податоци, повредени се околу 200 лица.

По нападот, руските безбедносни служби приведоа 11 лица поврзани со инцидентот, меѓу кои и оние за кои се верува дека се вооружените лица што го извршија нападот.

Московскиот суд Басмани оттогаш уапси седум други осомничени што се обвинети за помагање во организирањето на терористичкиот напад.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ