недела, 21 април 2024

Шефицата на бугарската дипломатија се согласи да формира нова влада

Бугарската министерка за надворешни работи Марија Габриел, од централно-десничарската партија ГЕРБ, денеска се согласи да формира нова влада по оставката на премиерот Николај Денков на 5 март.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Денков, од центристичката партија Продолжуваме со промените (ПП), сега треба да стане нејзин заменик. Неговата оставка ѝ овозможи на ГЕРБ да ја води владата во следните девет месеци, како што беше договорено по минатогодишните избори.

По парламентарните избори минатата година, двата политички табора кои избија на врвот склучија договор за поделба на власта, според кој должноста премиер ротира.

„Го прифаќам овој мандат со чувство на одговорност бидејќи на Бугарија ѝ е потребна стабилност“, рече Габриел, која е поранешен еврокомесар за дигитална економија.

Таа исто така им рече на новинарите дека ПП побарала 24 часа за да разговара за деталите. „Се надевам дека ќе го финализираме договорот во рок од 24 часа, немаме несогласувања за приоритетите на земјата“, посочи Габриел.

ГЕРБ на почетокот на месецот објави дека Габриел треба да ја задржи функцијата министер за надворешни работи за време на својот премиерски мандат, а ротирачкото раководство на земјата да биде продолжено од девет на 15 месеци.

Во април минатата година ГЕРБ освои 69 од 240 места во парламентот, а блокот предводен од ПП освои 64 места.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ