четврток, 13 јуни 2024

Шарл Мишел подготвува одмазда против Фон дер Лајен, „Нè полудува сите, неговата игра е очигледна“

Во Брисел кружат гласини дека претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел се обидува да ја собори својата непријателка Урсула фон дер Лајен, моќната шефица на Европската комисија, пишува Политико.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Осум дипломати, функционери и национални владини претставници на ЕУ изјавија за Политико дека стравуваат дека Мишел се обидува да го осуети нејзиниот втор мандат на чело на Комисијата.

„Тоа ги полудува сите бидејќи неговата игра е многу очигледна: да ја натера Фон дер Лајен да потфрли“, рече еден претставник на ЕУ. Службеникот, како и другите цитирани во овој напис, зборуваа под услов на анонимност.

Борбата за власт меѓу двајцата највисоки функционери на Европската унија трае веќе подолго време. Тоа кулминираше за време на посетата на Анкара во 2021 година, кога Мишел го зграпчи единственото слободно столче за време на фотосесијата и седна до турскиот претседател, додека Фон дер Лејен мораше да седне на блискиот кауч. Аферата стана позната како Софагејт, а Фон дер Лејен го обвини Мишел за сексизам.

Некои во разговор со Политико сугерираа дека Мишел се стреми кон улогата на висок претставник на ЕУ за надворешна политика, што значи да го наследи Жозеп Борел, со кого е во добри односи. Неговата стратегија ќе биде да ги повлече шефовите на држави во разговори еден на еден, наместо да разговара за врвните работи со сите присутни, што традиционално е начинот на кој се склучуваат овие договори.

За дополнително да се комплицираат работите, Мишел претседава со процесот на поделба на главните работни места што ќе се одвива по изборите во ЕУ, вклучително и со одлуката на лидерите на ЕУ да се назначи Фон дер Лајен за втор мандат.

„Тој не е кандидат. Како што многупати спомена претседателот, тој е и ќе биде целосно фокусиран на својата работа како претседател на Европскиот совет и обединувањето на Европскиот совет во донесувањето суштински одлуки“, рече Екатерина Кејсинг, портпарол на претседателот на Европскиот совет.

Во изминатите неколку недели, некои европски земји станаа сè понервозни поради „вистинскиот план“ на Мишел.

„Многу земји-членки се загрижени дека Шарл Мишел нема да игра конструктивна улога, туку повеќе ќе продолжи со лична одмаздничка агенда“, рече дипломат на ЕУ.

Додека официјални лица преговараат за договор меѓу 27-те шефови на држави и влади за следните претседатели на Европската комисија, Европскиот совет и Европскиот парламент, како и за следниот шеф за надворешна политика, некои стравуваат дека Мишел ја користи можноста за одмазда.

„Тој смета дека споредбата со Фон дер Лајен е фундаментално лажна и неправедна“, рече друг дипломат на ЕУ.

Откако ја презеде функцијата во 2019 година, репутацијата на Фон дер Лајен како главен кризен менаџер порасна за време на пандемијата и руската инвазија на Украина, додека Мишел често беше предмет на критики и потсмев, пишува Политико.

Откако мандатот на Мишел ќе заврши на 1 декември, не може да се обнови, а поранешниот белгиски премиер нема јасна стратегија за излез. Зошто тогаш да не се избори за уште една престижна улога на ниво на ЕУ, пишува Политико.

Во Европскиот парламент, социјалистите и либералите, кои се дел од коалицијата ЕПП на Урсула фон дер Лајен, се повеќе ја напаѓаат нејзината можна соработка со десничарските лидери и партии. Мишел, пишува Политико, би можел да најде доволно незадоволни од владеењето на Урсула фон дер Лајен.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ