недела, 3 март 2024

Северна Кореја: Вежбите меѓу САД и Јужна Кореја водат кон нуклеарна војна, ќе одговориме

Објавено на

часот

Сподели

„Непромислената воена конфронтирачка хистерија на САД и нивните следбеници против Демократска Народна Република Кореја ја доведува ситуацијата на Корејскиот Полуостров до неповратна катастрофа… на работ на нуклеарна војна“, се вели во написот цитиран од Ројтерс.

Американските и јужнокорејските сили спроведуваат серија годишни пролетни вежби од март, вклучувајќи воздушни и поморски вежби во кои учествуваат американски носач на авиони и бомбардери Б-1Б и Б-52 и нивните први големи десантни амфибиски вежби во последните пет години.

Северна Кореја бесно реагираше на вежбите, нарекувајќи ги проба за инвазија, и ја засили својата воена активност во последниве недели, откривајќи нови, помали нуклеарни боеви глави, и ветувајќи дека ќе произведе повеќе материјал за нуклеарно оружје и тестирајќи го она што го нарече подводно јуришно беспилотно летало што може да носи нуклеарно оружје.

Минатиот месец Северна Кореја истрела интерконтинентална балистичка ракета способна да ги погоди САД, нарекувајќи го тоа одговор на сојузничките вежби.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ