среда, 19 јуни 2024

Северна Кореја неуспешно лансираше шпионски сателит. Сирени за тревога се огласија во Јапонија и Јужна Кореја

Објавено на

часот

Сподели

Жителите на Сеул имаа непријатно будење бидејќи во 6:32 часот по локално време се огласија сирените за тревога, предупредувајќи на можна евакуација. Но, само 10 минути подоцна тревогата била прекината, а властите тврдат дека била огласена по грешка. Тревогата беше издадена и во јужната јапонска префектура Окинава, но набрзо се виде дека ракетата не може да стигне до јапонска територија, па и таа тревога беше повлечена.

Северна Кореја претходно ги извести меѓународните власти дека ќе лансира ракета кон југ, а се очекуваше остатоци да паднат во Жолтото Море и Тихиот Океан.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ