четврток, 13 јуни 2024

Северна Кореја најави лансирање на шпионски сателит: „Реакција на опасните воени активности на САД и нивните вазали“

Објавено на

часот

Сподели

„Воено разузнавачкиот сателит број 1 ќе биде лансиран во јуни“, кажа потпретседателот  на воениот комитет на владејачката Работничка партија Ри Пјонг Чол.

Тој додаде дека Северна Кореја ќе го лансира сателитот „реагирајќи на опасните воени активности на САД и нивните вазали“.

Јапонија вчера соопшти дека од Северна Кореја добиле известување за претстојното лансирање на сателитот, за кој Токио тврди дека можеби прикрива лансирање балистичка ракета.

Според јапонските власти, лансирањето треба да се случи меѓу 31 мај и 11 јуни.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ