четврток, 13 јуни 2024

Северна Кореја ја информираше Јапонија дека планира да лансира сателит

Објавено на

часот

Сподели

„Силно ја повикуваме Северна Кореја да се воздржи од лансирање и да соработува со релевантните земји како САД и Јужна Кореја“, напиша во понеделникот кабинетот на јапонскиот премиер на Твитер.

Канцеларијата објави дека јапонската влада ќе направи сѐ што може во собирање и анализирање на информации за лансирањето, пишува Ројтерс.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун претходно во мај изврши инспекција на објектот за воени сателити, објави државната новинска агенција КЦНА.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ