вторник, 5 март 2024

Сеул: Новиот севернокорејски нуклеарен реактор најверојатно ќе биде оперативен до лето

Реакторот на вода во главниот севернокорејски нуклеарен капацитет најверојатно ќе биде официјално оперативен до следното лето, изјави јужнокорејскиот министер за одбрана Шин Вонсик.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Агенцијата на ОН за атомска енергија (МААЕ) и странските експерти неодамна открија индикации дека Северна Кореја започнала реактор на вода во нуклеарниот комплекс Јонгбјон.

Генералниот директор на МААЕ Рафаел Гроси минатата недела изјави дека забележале зголемено ниво на активност во и околу реакторот, а од средината на октомври силен одлив на вода од неговиот систем за ладење.

Тој исто така рече дека реакторот е „причина за загриженост“ бидејќи може да произведе плутониум, кој, покрај високо збогатениот ураниум, е втората клучна состојка за производство на нуклеарно оружје.

Во соопштението на Министерството за одбрана на Јужна Кореја се вели дека министерот Шин на новинарите им рекол дека Сеул исто така забележал активност поврзана со системот за ладење на реакторот минатото лето.

Шин рече и дека се чини дека реакторот е во пробна фаза и дека се очекува официјално да биде во функција следното лето.

Северна Кореја веќе долго време произведува плутониум во Јонгбјон.

Реактор на вода би бил дополнителен извор, а набљудувачите велат дека неговиот поголем капацитет би можел да овозможи значително поголемо производство на плутониум. Јонгбјон има и капацитет за збогатување ураниум.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ