петок, 1 март 2024

Серија А е најдобрата лига во светот, македонската лига е на 60. место

Интернационалната федерација за фудбалска историја и статистика (ИФФХС) ја рангираше Серија А на првото место на табелата за најдобри лиги во светот, на оваа листа македонското првенство е на 60. место.

Објавено на

часот

Сподели

Серија А 12ти пат е прогласена за најдобра откако ова рангирање е започнато во 1991 година.

На второто место е англиската Премиерлигата, трета е шпанската Ла Лига, на четврто место е бразилската Серија А, па следуваат Бундеслигата, француската Лига 1 и португалската Примеира лига.

Македонската прва лига е рангирана на 60. место.

Целосната табела може да ја видите на овој ЛИНК.

 

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ