недела, 14 април 2024

Се засилува гранатирањето долж границата во Украина и Русија

На 19 март руските трупи гранатираа погранични територии и населби во североисточниот регион Суми.

Објавено на

часот

Сподели

Најмалку едно лице е убиено во населбата Велика Писаривка, соопшти регионалното воено обвинителство. Повеќе од 250 луѓе беа евакуирани од Велика Писаривка минатата недела.

Друга заедница беше погодена од силно експлозивно воздушно бомбардирање и гранатирања од минофрлачи.

Русија употреби МЛРС (повеќекратни ракетни системи), минофрлачи, артилериски и одбранбени системи во гранатирањето. Додека нејзините војници речиси секој ден ги гранатираат заедниците во регионот Суми со различни видови оружје, нападите неодамна се интензивираа.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно видеообраќање рече дека има „постојани терористички напади“ во регионот Суми.

„Од почетокот на месецот, руската авијација веќе фрли речиси 200 наведувани бомби врз заедниците во регионот Суми“, рече тој. „Села, градови, цивилна инфраструктура.“

Претходно на Телеграм, Зеленски рече дека од почетокот на март, руските војници истрелале 130 проектили од различни типови над Украина и ги повика меѓународните партнери да ја зајакнат воздушната одбрана на земјата.

Одбранбениот систем патриот и другите системи треба да го прават она за што се создадени, односно да го заштитат животот, а не да собираат прашина во магацините, рече Зеленски.

Во меѓувреме, Москва објави дека противвоздушните единици собориле проектили во две погранични области.

Министерството за одбрана на Телеграм објави дека противвоздушната одбрана пресретнала 10 проектили истрелани од украински повеќецевни ракетни фрлачи.

Министерството подоцна соопшти дека пресретнало уште два проектили, вклучително и патриот, од американско производство, над соседниот регион Курск. Во ниеден од двата инциденти нема жртви.

Гувернерот на Белгород, Вјачеслав Гладков, изјави дека силното гранатирање во пограничната заедница Козинка оштетило неколку стана.

Руските провоени Телеграм-канали и Рускиот волонтерски корпус, исто така, објавија извештаи за борби во Козинка.

Руското Министерство за одбрана минатата недела соопшти дека украинската армија се обидела да го заземе селото, но нападот бил одбиен.

Гладков претходно изјави дека 16 лица загинале, а 98 се повредени во Белгород во текот на изминатата недела. На 19 март тој објави планови за евакуација на околу 9.000 деца од регионот поради гранатирање.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ