вторник, 25 јуни 2024

Се врши огромен притисок врз Будимпешта за да се прими Украина во ЕУ

Бројни дипломати од Европската Унија и Киев интензивно работат на убедување на владата на Унгарија да се одобри почеток на преговорите за пристапување на Украина во ЕУ.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Целта е формалните преговори со Киев да почнат на 25 јуни, изјави пет анонимни дипломати за Политико.

Еден од нив навел дека Унгарија можеби ќе сака да го реши ова прашање пред да го преземе ротирачкото претседателството со Европскиот совет на 1 јули.

Будимпешта од претходно инсистира на гаранции од Киев за заштита на унгарското малцинство во Украина, но дипломатите инсистираат дека е во интерес на унгарската влада да го реши тоа прашање пред да го преземе претседателството на ЕУ.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ