вторник, 18 јуни 2024

Се урна зграда од пет ката во Истанбул (ВИДЕО)

Вчера се урна станбена зграда во Истанбул. Вработените во итната помош се обидоа да ги спасат луѓето затрупани во урнатините, а пожарникарите со раце ги тргаа урнатините на срамнетата петкатница во Кучукчекмече.

Фото: скриншот

Објавено на

часот

Сподели

„Седум лица се извлечени од урнатините, меѓу кои и две лица кои се тешко повредени“, изјави гувернерот на Истанбул Давут Ѓул при посетата на местото на настанот, пренесува Еуроњуз. Канцеларијата на гувернерот подоцна соопшти дека е спасено уште едно повредено лице и дека е извлечено безживотното тело на друго лице.

Гувернерот рече дека 36-годишната структура се урнала во 8:40 часот по локално време. Причината за уривањето на зградата не е позната, но нема знаци на експлозија или сеизмичка активност. Во зградата како станбен простор се користеле само горните два ката, додека останатиот дел од зградата го користеле фирми.

Објавен е моментот на уривање на зградата снимен со камера од автомобил.

Уривањето на оваа зграда повторно го отвори прашањето за отпорноста на зградите во Истанбул, град често погодуван од земјотреси. Повеќе од 59.000 луѓе загинаа минатата година кога земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер ги погоди делови од јужна Турција и соседна Сирија.

Катастрофата го истакна лошото спроведување на градежните правила од страна на Турција. Истанбул, со официјално население од 16 милиони, се наоѓа во близина на северноанадолискиот расед. Најмалку 18.000 луѓе загинаа во земјотресот во 1999 година, со епицентар јужно од градот.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ