понеделник, 17 јуни 2024

Се сретнаа Си и Путин: „Довербата меѓу Кина и Русија постојано се продлабочува“

Кинескиот претседател Си Џинпинг му рече на рускиот колега Владимир Путин дека политичката меѓусебна доверба меѓу нивните земји постојано се продлабочува, објавија кинеските државни медиуми.

Објавено на

часот

Сподели

Си повика и на заеднички напори на Кина и Русија за зачувување на меѓународната правичност и правда, објави државната новинска агенција Ксинхуа, поздравувајќи ја блиската и ефективна стратешка координација меѓу двете земји.

„Обемот на билатералната трговија достигна историски врв, кој напредува кон целта од 200 милијарди американски долари поставена од двете страни“, додаде Си. Кинескиот лидер исто така истакна дека во изминатите десет години се сретнал со Путин 42 пати и дека развиле добра соработка и длабоко пријателство.

Пекинг оваа недела е домаќин на форум за иницијативата Појас и пат, главниот трговски и инфраструктурен проект на Си, на кој учествуваат претставници од 130 земји. На врвот на листата на гости е Путин, кој е на своето прво патување во голема светска сила откако руската инвазија на Украина го остави неговиот режим во меѓународна изолација.

Кина е најголемиот трговски партнер на Русија, а трговската размена меѓу земјите минатата година достигна рекордни 190 милијарди долари, покажуваат податоците на царината на Пекинг. Пекинг наиде на критики од западните земји за неговиот став за војната во Украина, за која Кина инсистира дека е неутрална иако одбива да ја критикува инвазијата на Москва.

Во Пекинг, Путин е во мисија да ги зајакне и онака силните врски со својот комунистички сосед, иако експертите велат дека Москва сè повеќе е помлад партнер во тој однос. Војната што беснее меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас, исто така, се надвива над форумот.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ