среда, 24 април 2024

Се разгоруваат протестите во Романија

Објавено на

часот

Сподели

Романската влада свика вонредна седница поради насилните протести во кои веќе втор ден се судираат демонстранти со полицијата во главниот град Букурешт.

Протестите во Романија почнаа пред четири дена како поддршка на заменик-министерот за здравство, кој даде оставка во знак на протест против реформите во здравството.

Претседателот на Романија, Басеску, во меѓувреме изјави дека ја повлекува спорната реформа, но гневот на протестантите во меѓувреме нарасна и тие сега се генерално незадоволни од владината политика и бараат оставки.

Коалицијата на опозициските партии повика на предвремени избори.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ