недела, 14 април 2024

Се радуваме со нашите браќа Срби и Македонци: РПЦ го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Објавено на

часот

Сподели

„Се радуваме заедно со нашите браќа Срби и Македонци. Овој настан го чекавме многу години. И сега дојде часот на Божјата волја. Верувам дека Светиот синод на Руската православна црква ќе даде соодветен одговор на својот следен состанок“, изјавил Балашов за ТАСС по вчерашното обзнанување на српскиот патријарх Порфириј на заедничката ариерејска литургија во црквата Свети Климент Охридски во Скопје дека Светиот архиерејски собор на СПЦ едногласно решил да го признае автокефалниот статус на Македонската православна црква – Охридската архиепископија.

Патријархот Порфириј кажа дека за оваа одлука ќе бидат известени сите помесни православни цркви според каконскиот ред со повик да го прифатат афтокефалниот статус на МПЦ-ОА.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ