вторник, 28 мај 2024

Сè повеќе антитуристички протести во Шпанија

Антитуристичките движења се множат во Шпанија, медитеранска земја која минатата година ја посетија 85 милиони туристи, па властите се обидуваат да ги усогласат интересите на локалното население и профитабилниот сектор. Собирите под слоганот „Канарите имаат граница“, група демонстранти на шпанскиот архипелаг во близина на северозападниот брег на Африка подготвуваат серија протести за сабота.

Фото: Пиксабеј

Објавено на

часот

Сподели

„Нашите острови се богатства што мораме да ги браниме“, рече портпаролот на протестите Виктор Мартин за време на брифингот со новинарите. Канарските острови се познати по своите вулкански пејзажи и сончевото време во текот на целата година, па привлекуваат милиони посетители од целиот свет. Минатата година примија 16 милиони гости, што е драстично повеќе од локалното население од 2,2 милиони.

„Ова е неодржливо ниво со оглед на ограничените ресурси на архипелагот“, рече Мартин. „Тоа е самоубиствен модел на економски раст“, ​​додаде тој. Тој и неговите истомисленици бараат властите да ја прекинат работата на два нови хотели на Тенерифе, најголемиот и најразвиениот од седумте острови на архипелагот.

Тие исто така повикуваат на локалните жители да им се дадат поголеми права на глас со оглед на она што го сметаат за неконтролиран развој што ѝ штети на животната средина. Неколку членови на колективот „Распродадени Канари“ минатата недела започнаа штрајк со глад за да извршат притисок врз властите. Слични антитуристички движења се појавија и на други места во Шпанија и се активни на социјалните мрежи.

Во јужното пристаниште Малага, покрај песочниот брег на Коста дел Сол, на ѕидовите се појавија налепници и графити на кои пишува „Ова порано беше мој дом“ и „Оди си дома“. Активисти во Барселона и Балеарските Острови поставија лажни табли на влезовите на некои популарни плажи, предупредувајќи на англиски на ризик од „паѓање карпи“ или „опасни медузи“.

Локалните жители се жалат дека поради порастот на сместувањето на платформите за краткорочно изнајмување им недостасува простор за домување. Посочуваат дека кириите им се покачени, особено во градовите. Приливот на туристи ја зголемува и бучавата и ја загадува животната средина.

Во североисточниот регион на Каталонија, кој во февруари прогласи вонредна состојба поради суша, расте гневот поради недостигот на вода. Хотелите на тамошниот брег Коста Брава се обидуваат да се изборат за исцрпените резерви на вода.

„Има туристички дестинации кои се на лимитот на своите капацитети“, рече Хозе Луис Зореда, потпретседател на здружението на туристички агенции Екселтур. „Тоа е проблем што повремено се појавува во екот на сезоната и во одредени делови од земјата, но сега се влошува“, додаде тој.

Протестните движења против прекумерниот туризам веќе се појавија во Шпанија, особено во Барселона, пред пандемијата на коронавирус да ја фрли глобалната туристичка индустрија на колена во 2020 година.

Сега, кога ограничувањата за патувања се укинати поради пандемијата, туризмот „одмазднички се врати“. Имено, Шпанија минатата година примила рекордни 85,1 милиони странски посетители. Како одговор, неколку градови презедоа мерки за да се обидат да ја ограничат пренаселеноста.

Северниот крајбрежен град Сан Себастијан минатиот месец ја ограничи големината на туристичките групи во центарот на 25 луѓе и ја забрани употребата на звучници за време на тури со водич. Јужниот град Севилја размислува да наплаќа такса од нерезидентите за влез во знаменитоста Плаза де Еспања.

Барселона, од друга страна, ја укина автобуската линија популарна кај туристите од Гугл мапс за да се обиде да направи повеќе простор за локалното население.

Министерката за домување и урбанизам Изабел Родригез изјави за време на викендот дека „неопходно е да се преземат мерки за ограничување на бројот на туристички апартмани“. Таа, сепак, нагласи дека нејзината левичарска влада е „свесна за важноста на туристичкиот сектор“, кој сочинува 12,8 отсто од бруто домашниот производ на Шпанија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ