вторник, 5 март 2024
Партиска реакција

СДСМ: Одговорност за дивеењето на Левица во Собранието мора да има

По денешните настани во Собранието на Македонија, кога пратеникот од Левица во два наврати откорна монитори и расфрла листов од пред претседавачот со седницата, а на која се води амандманска расправа по предлог-деловникот, изразувајќи револт што се одбиени и неархивирани поднесените над 2 илјади амандмани од двајцата пратеници на партијата, со соопштение се огласи СДСМ со барање да има одговорност за, како што е наведено, дивеењето во Собранието.

Објавено на

часот

Сподели

„Го осудуваме дивеењето на Левица во Собранието, кршењето и нападот на потпретседателот на Собранието и генералниот секретар.

Поради разумот на мнозинството не дозволиме во македонското Собрание да се реализира смислено сценарио и обид за предизвикување физички конфликти и хаос.

За дивеењето мора да им одговорност од пратениците на Левица. Очекуваме надлежно јавното обвинителство веднаш да поднесе соодветни кривични пријави.

На еден многу лош начин граѓаните видоа што значат сценаријата на Левица.

Ова што денеска го гледаат граѓаните е потврда на она што го говориме цело време.

Со Левица и нивниот коалициски партнер можни се само инциденти, насилства и хаос.

Односот на Левица кон институцијата Собрание е однос кон државата, денес компјутерот во Собрание утре народот. СДСМ нема да дозволи сценаријата на проруската Левица да успеат“, се вели во партиското соопштение.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ