сабота, 24 февруари 2024

САД започнаа голема операција против кинески хакери

Американската влада во последниве месеци започна операција за борба против сеприсутната кинеска операција на хакирање која успешно компромитираше илјадници уреди поврзани на интернет, изјавија западните безбедносни претставници.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Американското Министерство за правда и Федералното биро за истраги (ФБИ) побараа и добија законско овластување за далечинско оневозможување на аспектите на кинеската хакерска кампања, изјавија извори за Ројтерс.

Позната како Волт тајфун, злонамерната сајбер активност ги алармираше разузнавачите кои велат дека тоа е дел од поголеми напори за компромитирање на критична западна инфраструктура, вклучувајќи поморски пристаништа, даватели на интернет услуги и комунални услуги.

Ваквите нарушувања би ѝ овозможиле на Кина, велат експертите за национална безбедност, од далечина да попречува важни објекти во индо-пацифичкиот регион кои на некој начин ги поддржуваат или опслужуваат американските воени операции.

Портпаролот на американското Министерство за правда одби да коментира. Портпаролот на ФБИ и кинеската амбасада во Вашингтон не одговорија веднаш на барањето за коментар.

Кога западните земји првпат предупредија за Волт тајфун во мај, портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Мао Нинг рече дека обвинувањата за хакирање се „колективна кампања на дезинформации“ од земјите на Петте очи, разузнавачка алијанса составена од САД, Канада, Нов Зеланд, Австралија и ОК.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ