четврток, 23 мај 2024

САД: Ученик донел пиштол во училиште, полицијата го убила (ФОТО)

Американската полиција во сојузната држава Висконсин застрела и уби ученик кој донел пиштол во близина на средно училиште во средата наутро, изјави Џош Каул државниот обвинител на Висконсин.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Ученикот од училишниот округ Маунт Хореб, кој бил малолетник и не е идентификуван, не бил на училиште и во ниту еден момент не влегол во училишната зграда, се вели на прес-конференцијата. Никој друг не е повреден, соопштија официјални лица, пренесува Си-ен-ен.

„Ова можеше да биде многу поголема трагедија“, рече окружниот надзорник Стив Салерно.

Во средата наутро, полицајците на планината Хореб одговорија на пријавата за лице кое носи оружје надвор од училиштето.

„Полицијата одговори на заканата и употреби смртоносна сила“, се вели во соопштението на Одделот за криминални истраги на Министерството за правда, кој го истражува пукањето. „Овој инцидент се случи на отворено“.

По престрелката полицијата извршила проверка, но не нашла докази за постоење на други осомничени.

Си-ен-ен јавува дека полицајците кои го застрелале ученикот носеле камери за тело.

Американските медиуми неофицијално пишуваат дека се работи за 14-годишно момче кое го украло автомобилот на својот дедо и пукало кон вратата на училиштето, но не влегло во просториите на училиштето.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ