четврток, 30 мај 2024

САД со најсилниот тим ќе играат на Олимписките игри

Најголемите американски НБА ѕвезди го потврдија настапот на Олимпискитеи игри во Париз, селекцијата на САД изгледа исклучително моќно и атрактивно.

Објавено на

часот

Сподели

Познати се 11 од 12 кошаркари кои ќе настапат на турнирот во Париз, Американците по подолго време повторно имаат ѕвезден тим.

Во составот засега се потврдени Стеф Кари, Леброн Џејмс, Кевин Дурент, Џејсон Тејтум, Џоел Ембид, Девин Букер, Тајрес Халибартон, Ентони Едвардс, Џру Холидеј, Бем Адебајо и Ентони Дејвис.

Првиот натпревар на САД на Олимписките игри е против Србија на 28 јули од 17:15 часот.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ