недела, 3 март 2024

САД: Нема повеќе да можеме да доставуваме проектили за Патриот. Прескапи се

Претставници на Белата куќа и Пентагон предупредија дека САД наскоро нема да можат да испорачуваат проектили за украинските системи за противвоздушна одбрана Патриот. Како причина се наведува високата цена (од 2 до 4 милиони долари по парче) и големата потрошувачка за време на војната.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Од почетокот на војната во февруари 2022 година, Русија лансираше повеќе од 3.800 беспилотни летала и 7.400 проектили врз украински места и градови. Во исто време, Украина стана полигон за тестирање на голем број системи за противвоздушна одбрана, пишува Њујорк Тајмс.

Нивната софистицираност варира од Стингерс, монтирани на камиони и противвоздушни топови со краток дострел, како што е Гепард од германско производство, до сложени системи со подолг дострел, како што е САМП/Т дизајниран во Франција, кој може да погоди мета на 100 километри оддалеченост. Тука е и Националниот напреден ракетен систем земја-воздух, или НАСАМС, кој заеднички го произведуваат САД и Норвешка.

Само Патриоти се дизајнирани да се спротивстават на балистички ракети, а од моментот кога првиот Патриот пристигна на борбените линии, ја преобликуваше битката на небото, пишува Њујорк Тајмс.

Во мај и јуни, за време на некои од најсофистицираните руски напади, кои вклучуваа беспилотни летала, крстаречки ракети, балистички ракети и хиперсонични ракети, два украински Патриоти ги соборија сите 34 балистички ракети испукани од Русија кон Киев, се вели во извештајот на Центарот за стратегиски истражувања, истражувачка организација со седиште во Вашингтон.

Патриот одигра клучна улога и во одбраната од сложени бомбардирања, каде Русија комбинира различно оружје, лансира ракети и беспилотни летала на различни траектории и користи мамки за да ја збуни украинската противвоздушна одбрана.

Но, моќниот радар на Патриот има домет од над 150 километри и може да следи до 100 цели одеднаш, се вели во извештајот на Конгресната истражувачка служба. Неговиот радар, исто така, обезбедува податоци за наведување ракети за повеќе проектили пресретнувачи и е отпорен на електронско попречување.

Батеријата Патриот бара најмалку 70 обучени војници за ракување и одржување, само двајца или тројца војници се потребни во контролната станица за да управуваат со него.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ