среда, 29 мај 2024

САД, Јужна Кореја и Јапонија спроведуваат поморски вежби: „Во случај на севернокорејски напад“

Јужна Кореја, Јапонија и САД одржуваат долго планирани заеднички поморски вежби во кои е вклучен и американски носач на авиони за да се обезбеди подготвеност против нуклеарни и ракетни закани од Северна Кореја, соопшти денеска јужнокорејската морнарица.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Северна Кореја го засилува развојот на оружје, тестирајќи хиперсонични ракети на цврсто гориво минатата недела, а лидерот Ким Џонг Ун во средата рече дека сега е време да се биде поподготвен за војна од кога било, наведувајќи ја нестабилната геополитичка ситуација.

„Силите-учеснички спроведуваат вежби за борба против подморници за да ги подобрат своите одговори на подводните закани на Северна Кореја, вклучително против подморнички и балистички ракети кои се лансираат од подморници“, соопшти јужнокорејската морнарица.

Носачот на авиони Теодор Рузвелт и разурнувачите Хауард, Расел и Даниел Инује, како и воените бродови на азиските соседи, од вчера учествуваат на дводневните вежби во меѓународните води меѓу Јужна Кореја и Јапонија.

Обуката, чија цел е зајакнување на нивната заедничка способност да одговорат на заканите од Северна Кореја, следи по повеќегодишниот заеднички план за вежбање поставен по минатогодишниот трилатерален самит, соопшти јужнокорејската морнарица.

Трите морнарици исто така спроведоа поморски вежби со цел да го блокираат нелегалниот транспорт на оружје за масовно уништување на Северна Кореја и вежби за пребарување и спасување за помош на бродови во неволја.

Во Вашингтон, Јужна Кореја и САД, претставници на одбраната вчера одржаа годишни разговори за одбраната, потврдувајќи ги плановите за вежби за симулирање на употреба на нуклеарно оружје од Северна Кореја во претстојните летни вежби, додаде Министерството за одбрана на Сеул.

На самитот во Кемп Дејвид во август минатата година, лидерите на трите земји се согласија да одржат годишни вежби во повеќе домени, да споделуваат информации во реално време за севернокорејските лансирања на ракети и да отворат телефонска линија за кризна комуникација.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ