вторник, 18 јуни 2024

САД испраќаат напредни ракетни системи земја-воздух во Украина

Објавено на

часот

Сподели

„Украина треба што поскоро да ги зајакне своите одбранбени капацитети против руски ракетни и воздушни напади“, се вели во соопштението на Американската агенција за воена соработка (ДСЦА).

Стејт департментот ја одобри продажбата, за што е известен американскиот Конгрес, кој допрва треба да даде согласност. Противвоздушната одбрана се покажа како клучна во одговорот на баражот руски ракети.

Продажбата на системот НАСАМС е придружена со испраќање на милијарди долари американска воена помош за Украина од почетокот на руската офанзива на 24 февруари 2022 година.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ