петок, 1 март 2024

Сабаленка и Женг ќе играат во финалето на Австралија опен

Денеска се одиграа полуфиналните натпревари во женска конкуренција на Австралија опен, Сабаленка беше подобра од Гоф, а Женк ја победи Јастемска.

Објавено на

часот

Сподели

Сабаленка која го брани трофејот, во два сета ја совлада Гоф, но не беше едноставно.

Во првиот сет се играше тајбрејк кој го доби Сабаленка со 7-2, во вториот таа ја совлада Гоф со 6-4 за пласман во финалето.

Таму ќе игра со Женк која со два идентични сета со 6-4 и 6-4 беше подобра од Украинката, Јастремска.

Утре изутрина на програмата се машките полуфинални мечеви, Ѓоковиќ – Синер и Медведев – Зверев.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ