петок, 23 февруари 2024

Сѐ поизвесно е дека нов премиер на Бугарија ќе стане еврокомесарката Габриел

Објавено на

часот

Сподели

Лидерот на алијансата ГЕРБ-СДС, Бојко Борисов, ја најави номинацијата на Марија Габриел во парламентот во Софија. Политичкиот ривал на сојузот ГЕРБ-СДС, прозападниот блок ПП-ДБ, рече дека нема да ја поддржи владата на ГЕРБ-СДС и покрај номинацијата на Габриел.

Вчера на Габриел ѝ беше гарантирано изземање од нејзината улога како еврокомесарка за истражување, иновации и образование.

Се очекува таа в понеделник да го добие првиот мандат од бугарскиот претседател Румен Радев за формирање влада. Габриел потоа ќе има една недела да го стори тоа. Бугарија во почетокот на април избра нов парламент, по петти пат во последните две години.

Манфред Вебер, лидерот на Европската народна партија (ЕПП), на која ѝ припаѓа ГЕРБ-СДС во Парламентот на ЕУ, ја поздрави номинацијата на Габриел. „Таа има искуство и меѓународна репутација да ја изведе земјата од политичкиот застој“, напиша Вебер на Фејсбук.

Другите бугарски партии имаа различни реакции за именувањето на Габриел. Портпаролката на Комисијата на ЕУ денеска потврди дека на Габриел ѝ се гарантира неплатено отсуство за да учествува во преговорите за формирање влада во Бугарија.

Нејзините должности ќе ги преземат Маргрете Вестагер, извршна потпретседателка на Европската комисија, и Маргаритис Шинас, потпретседателка на Комисијата. Ако Габриел стане премиер, останува на нејзината влада да предложи наследник, рече портпаролката.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ