вторник, 23 април 2024

Руските власти му понудиле на затворен антивоен активист да се бори во Украина за да го ослободат

Руските затворски власти се обидоа да го регрутираат затворениот борец за човекови права Олег Орлов за војната во Украина и покрај неговите пацифистички ставови, соопшти денеска групата за човекови права Меморијал.

Објавено на

часот

Сподели

Московскиот суд кон крајот на февруари го осуди Орлов на две и пол години затвор поради зборување против војната во Украина и „дискредитирање“ на руската војска.

Меморијал соопшти дека во понеделникот 70-годишникот бил префрлен во затвор во Москва, каде што „речиси веднаш“ му било понудено да потпише договор со Министерството за одбрана на Русија.

„Олег Петрович се насмеа и праша не ли им пречи неговата возраст“, рече Меморијал во објавата на апликацијата за пораки Телеграм.

„Тие (властите) одговорија дека ништо не им пречи“, вели групата за права, додавајќи дека Орлов потоа одбил да го потпише договорот.

Орлов е копретседател на Меморијал, кој ја доби Нобеловата награда за мир во 2022 година.

Тој е еден од ретките истакнати антивоени фигури што останаа во Русија од инвазијата на Украина во 2022 година, додека другите критичари сега живеат во егзил.

Орлов беше осуден откако обвинителите побараа повторно судење за неговата претходна пресуда и побараа тој да биде затворен.

Тој беше казнет во октомври за „дискредитација“ на армијата пред обвинителите да поднесат жалба на казната.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ