четврток, 20 јуни 2024

Руските трупи влегоа во предградијата на Северодоњецк, во тек се жестоки битки (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Руските сили се фокусирани на освојување на последниот голем град што сѐ уште е под украинска контрола во источниот регион Луганск, со цел да се постигне една од целите на рускиот претседател Владимир Путин по тримесечната војна.

Поради постојаното гранатирање, украинските сили во Северодоњецк ги бранат урнатините, но нивниот отпор ја забави големата руска офанзива низ Донбас. Гувернерот на Луганск Сергиј Гајдај изјави дека руските трупи напредуваат во југоисточната и североисточната периферија на градот.

„Русите постојано ја користат истата тактика. Тие гранатираат неколку часа – три, четири, пет часа – по ред, а потоа напаѓаат. Тие ќе нападнат умираат. Потоа повторно следат гранатирање и напади, додека не се пробијат некаде“, опиша Гајдај.

Градоначалникот на Северен Доњецк, Олександр Стрјук, денеска потврди дека руските сили влегле во градот во источна Украина. Стрјук за АП изјави дека снабдувањето со електрична енергија, како и комуникациите, се прекинати и дека градот е „целосно уништен“.

[video:https://www.youtube.com/watch?v=bUfSuAJkLgU autoplay:0]

„Бројот на жртвите расте од час во час, но не можеме да ги броиме загинатите и ранетите во уличните борби“, додал градоначалникот во телефонското интервју за АП.

Украинските сили, исто така, ги потиснаа Русите од селото Тошкивка на југ, што може да ги искомплицира напорите на Москва да ја опколи областа.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во телевизиско обраќање рече дека освојувањето на Северодоњецк е „клучната цел на окупаторите“ и рече дека Украина прави сѐ што може за да го запре напредувањето на руските сили.

[video:https://www.youtube.com/watch?v=EES9vIQjz5g autoplay:0]

„Околу 90 отсто од зградите се оштетени. Повеќе од две третини од станбениот простор е целосно уништен“, рече Зеленски.

Откако во март не го освои Киев, Русија објави дека нејзината „специјална воена операција“ сега е фокусирана на освојување на целиот Донбас, кој се состои од регионите Луганск и Доњецк. Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во неделата изјави дека „освојувањето на“ Донбас „е безусловен приоритет“ за Москва.

Освојувањето на Северодоњецк и Лисичанск на другиот брег на реката Сиверски Доњецк би ѝ овозможило на Русија да го контролира целиот Луганск. Во меѓувреме, Киев соопшти дека ги потиснал руските сили на одбранбени позиции во три села на границата со Херсон, кои Москва ги освои во почетокот на инвазијата.

Портпаролот на украинското Министерство за одбрана во понеделникот изјави дека руските сили се прегрупираат за да ја продолжат офанзивата во правец на регионот Славјанск во источна Украина и дека украинските сили постигнале одреден успех во напредувањето кон крајбрежните области, каде што руските трупи зазеле одбранбени позиции.

Франција бара истрага за загинатиот новинар

Евакуацијата на цивилите од Луганск денеска беше прекината откако француски новинар загина кога оклопното возило во кое бил го погодило шрапнел од руска граната. Гајдај објави и фотографија од прес-акредитацијата на убиениот новинар.

Новата шефица на француската дипломатија Катрин Колона побара истрага за смртта на францускиот новинар.

„Франција бара истрагата да се спроведе што е можно поскоро и да биде транспарентна кога станува збор за околностите“, се вели во соопштението на Колона.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ