понеделник, 26 февруари 2024

Руски војници влегоа во Авдијивка

Екипа на руска пешадија пеш влегла во Авдијивка, демонстрирајќи ги сите опасности од бруталната, четиримесечна битка за разурнатиот град.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Авдијивка се наоѓа северозападно од Доњецк во источна Украина, кој беше окупиран од Русија, пренесува Форбс.

Украински дрон забележал шест руски војници како се приближуваат кон градот од север. Еден дрон – или неколку од нив – ги нападна Русите со гранати, предизвикувајќи им загуби. Непосредно пред Русите да стигнат на 700 метри од улицата Хрушевски, главната рута за снабдување во центарот на градот Авдијивка, каде што е стационирана уморната 110-та механизирана бригада на украинската армија откако Русија ја прошири својата војна против Украина пред две години.

Како што е веќе познато, на 110-та бригада и на нејзините соседни единици им снемува пешадија, муниција и време, бидејќи руската армија става се повеќе војници во машината за мелење месо во Авдијивка.

Од првиот напад на Авдијивка на почетокот на октомври, руската 2-ра и 41-ва комбинирана армија претрпе катастрофални загуби од украинските мини, артилерија, беспилотни летала, пешадија и механизирани контранапади.

Само во првите два месеци Русите загубија 13 илјади војници кои беа или убиени или тешко ранети, стотици борбени возила исто така беа уништени или напуштени. Но, оттогаш руските загуби можеби се удвоија.

И покрај сè, Кремљ го направи заземањето или уништувањето на Авдијивка своја главна цел додека кулминира неговата трета годишна зимска офанзива во Украина. Русите напредуваа неколку стотици метри по неколку други сектори на фронтот. Но, северно и јужно од Авдијевка, тие туркаа напред со километри.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ