сабота, 2 март 2024

Руски блогер се обидел да тестира шведски противтенковски фрлач: „Ова е с*ање“ (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Јутјуберот кој го следат 1,45 милиони корисници објави видео во кое се обидува да спореди различни типови руски ракетни фрлачи РПГ со легендарниот шведски АТ-4.

Смирнов се обидел да пука од АТ-4, но оружјето го удира во лице. Се чини дека не разбира во што е проблемот, па заклучува дека НАТО оружјето е „с*ање“.

На Твитер, заедно со клип од неговото видео, е објавено видео од американски војник како правилно го користи фрлачот – држејќи ја предната рачка. Имено, на предната страна на фрлачот има рачка која е дизајнирана да помогне во одржувањето на стабилноста при пукање, а која војникот треба да ја држи со левата рака.

 

 

Поради едноставноста во користењето на АТ-4, шведскиот Сааб постигна значителен успех во продажбата на ова оружје, поради што АТ-4 стана едно од најчестите лесни противтенковски оружја во светот.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ