четврток, 29 февруари 2024

Руската вселенска агенција: Продолжуваме со заедничките летови со НАСА до 2025

Руската вселенска државна агенција Роскосмос соопшти денес дека програмата на заеднички летови со американската вселенска агенција НАСА до Меѓународната вселенска станица (ИСС) продолжува до 2025, јавуваат агенциите.

Објавено на

часот

Сподели

Заедничките летови продолжуваат „за да се одржи континуитетот на работата на ИСС“ и ќе се вршат со руски и американски вселенски летала, соопшти Роскосмос.

Во тие летови на ИСС се испраќа еден американски астронаут како дел од екипажот на руското вселенско летало, односно еден руски космонаут станува дел од американскиот екипаж.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ