понеделник, 17 јуни 2024

Руската војска тврди дека одбила украински обид за инвазија на погранична област

Објавено на

часот

Сподели

„По интензивното гранатирање на цивилни населби во регионот на Белгород, украинските терористички групи, кои броеа до две чети на моторизирана пешадија, со поддршка од тенкови, се обидоа да нападнат руска територија“, соопшти руското Министерство за одбрана на Телеграм.

На нападот му претходело „бомбардирање на цивилни објекти“, соопшти министерството, додавајќи дека „напаѓачот претрпел значителни загуби“.

Гувернерот Вјачеслав Гладков изјави дека најмалку девет лица се повредени во нападите во руската област Белгород.

Организирана е евакуација од Чебекин, со околу 40.000 жители, и околните села.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ