петок, 1 март 2024

Руската Дума ја поддржа конфискацијата на имотот на сите оние кои шират „лажни вести“ за војската

Долниот дом на рускиот парламент во средата даде конечно одобрување за новиот закон кој ќе им овозможи на властите да го конфискуваат имотот на луѓето осудени за намерно ширење лажни вести за војската.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Државната Дума го одобри законот во трето и последно читање, објави претседателот на Долниот дом Вјачеслав Володин на својот официјален канал Телеграм, пренесува Ројтерс.

Мерката ќе важи и за оние кои се прогласени за виновни за „дискредитација“ на вооружените сили, за оние кои повикуваат на санкции против Русија и за оние кои се прогласени за виновни за поттикнување екстремистичка активност.

Новиот закон, кој допрва треба да биде одобрен од горниот дом на парламентот и претседателот Владимир Путин, ќе ѝ овозможи на државата да го заплени имотот на Русите кои ја напуштија земјата и ја критикуваа војната во Украина и продолжуваат да се потпираат на приходите од изнајмување на своите домови или станови во Русија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ