недела, 26 мај 2024

Русите планираат да постават нуклеарен реактор на Месечината: „Ги почнавме подготовките“

Русија почна со развој на нуклеарна централа за планирана заедничка лунарна станица со Кина, изјави вчера шефот на руската вселенска агенција Роскосмос, Јуриј Борисов, пренесе РИА.

Фото: Пиксабеј

Објавено на

часот

Сподели

Борисов, поранешен заменик-министер за одбрана, во март изјави дека Москва ја разгледува идејата за напојување централа со нуклеарна енергија. „Русија и Кина ја разгледуваат можноста за поставување нуклеарен реактор на Месечината во периодот од 2033 до 2035 година, што еден ден ќе овозможи изградба на лунарна населба“, рече тогаш Борисов.

„Сериозно го разгледуваме проектот за испорака и поставување енергетски реактор на површината на Месечината заедно со нашите кинески колеги“, рече тогаш Борисов.

Во Русија во моментов се активни 11 нуклеарни централи, додека во Кина се активни 55 нуклеарни реактори. Борисов во март рече дека соларните панели нема да можат да произведат доволно електрична енергија за напојување на идните населби на Месечината, додека нуклеарната енергија би можела.

Тој додаде дека тоа е голем предизвик и дека треба да се направи без присуство на луѓе. Борисов потврди и дека Русија планира да изгради товарен вселенски брод на нуклеарен погон.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ