понеделник, 24 јуни 2024
Направена со беспилотно летало

Русите објавија снимка од „ослободениот“ Бахмут (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

„Ужасни, апокалиптични сцени од урнатините на Бахмут по 10 застрашувачки месеци руски напади, во кои беа користени некои од најбруталните оружја и тактики“, објави со снимката Кристофер Милер, дописникот на Фајненшл тајмс од Украина.

Градот беше целосно уништен во најдолгата и најкрвава битка во војната во Украина. Се проценува дека во битката за Бахмут животот го загубиле десетици илјади руски и украински војници. Пред војната во Бахмут живееја околу 70.000 луѓе.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ