четврток, 13 јуни 2024

Русите го нападнаа Киев со 54 дронови: „Најжесток напад досега“

Објавено на

часот

Сподели

Претходно, украинските власти соопштија дека биле соборени повеќе од 40 руски беспилотни летала кои се движеле кон главниот град, но тој број сега е зголемен. Украинските воздухопловни сили објавија дека Русија лансирала вкупно 54 беспилотни летала – од кои 52 биле успешно соборени.

Се вели дека Москва цели на воени и критични инфраструктурни објекти во централна Украина, особено во регионот на Киев.

Најмалку едно лице загина, а тројца се повредени во нападите.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ