понеделник, 17 јуни 2024

Русија: Украинците ја напаѓаат цивилната инфраструктура во Донбас

Објавено на

часот

Сподели

Русија ја обвинува украинската армија за „нечуени напади“ врз цивилната инфраструктура за време на борбите во Донбас, објави руската новинска агенција Интерфакс.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Украина гаѓа цели, меѓу кои и детски институции, додавајќи дека руските војници се бореле за да спречат токму ваков тип напади во источна Украина.

„И токму тоа, заштита на луѓето од овие неонацисти што го прават тоа, токму тоа е главната цел што се следи за време на специјалната воена операција“, рече Песков.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ