понеделник, 24 јуни 2024

Русија се приближува кон клучен украински град, Кулеба: „НАТО не прави ништо“

Објавено на

часот

Сподели

Во околината на градот Северодоњецк, сега централно место на обновената офанзива на Москва во украинскиот регион Донбас, борбите беа „многу тешки“, рече регионалниот гувернер на Луганск, Сергиј Гајдај.

Но индустрискиот центар допрва треба да биде опколен, рече тој во видеото објавено на Телеграм во средата.

Предвидувајќи дека „наредната недела ќе биде одлучувачка“, Гајдај додаде дека градот бил подложен на „колосално гранатирање“ од страна на руските трупи.

Во источниот град Соледар, центар за производство на сол во Украина, земјата се тресела неколку моменти откако Наталија Тимофејенко излегла од својот бункер.

„Излегувам само за да видам луѓе. Знам дека таму има гранатирање, но одам“, рече 47-годишната девојка откако громогласна експлозија смачка парче од рудникот за сол каде што таа работела со повеќето свои пријатели и соседи.

Сенишните градови на првите линии на фронтот како Соледар се разорени од руската артилерија, сместени покрај клучниот пат што води надвор од опколениот Северодоњецк и неговиот збратимен град Лисичанск.

Дванаесет лица загинаа во „екстремно тешки гранатирања и напади“ во соседниот регион Доњецк, кој исто така е дел од Донбас, соопшти украинското претседателство.

Како знак дека и остатокот од земјата е загрозен, руските ракети го погодија главниот јужен железнички центар Запорожје, убивајќи едно лице и оштетувајќи десетици куќи, додаде претседателството.

Подвлекувајќи ја човечката цена, околу 200 тела беа пронајдени во подрумот на уништена зграда во пристанишниот град Мариупол, кој по разорната опсада неодамна падна во рацете на Москва, соопштија украинските власти.

„Невозможно е да се биде во областа поради мирисот на трупови“, напиша украинската омбудсманка Људмила Денисова на Телеграм во средата.

„Окупаторите го претворија целиот Мариупол во гробишта.“

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба им рече на присутните на Светскиот економски форум во Давос дека на неговата земја „очајнички“ ѝ требаат ракетни системи со повеќекратно лансирање за да одговараат на руската огнена моќ во битката за Донбас.

„Чиста уцена“

Руската инвазија на нејзиниот прозападен сосед на 24 февруари предизвика глобални шокови, а последниот се стравувањата од недостиг од храна, особено во Африка.

Москва за тоа ги обвини меѓународните санкции наметнати по инвазијата, додека Западот вели дека недостигот главно се должи на руската блокада на украинските пристаништа.

„Решавањето на проблемот со храната бара сеопфатен пристап, вклучително и отстранување на санкциите што беа воведени за рускиот извоз и финансиските трансакции“, изјави рускиот заменик-министер за надворешни работи Андреј Руденко.

Но Кулеба го повика Западот да не попушта.

„Ова е чиста уцена. Не можете да најдете подобар пример за уцена во меѓународните односи“, рече Кулеба во Давос.

Кулеба, исто така, го критикуваше западниот воен сојуз НАТО дека „не прави буквално ништо“ за да ја спречи Русија.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ