четврток, 20 јуни 2024

Русија: Режимот во Киев изврши терористички напад со беспилотни летала врз Москва (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

Нападот со дронови утрово врз Москва, кој погоди неколку згради, бил организиран од Украина, соопшти руското Министерство за одбрана.

„Режимот во Киев изврши терористички напад со беспилотни летала врз цели во градот Москва“, се вели во соопштението на Министерството. Во рацијата беа вклучени осум летала, од кои сите беа погодени; трите беспилотни летала што беа потиснати со мерки за електронско војување излегоа од контрола и отстапија од предвидените цели, се додава во соопштението.

Останатите пет беспилотни летала беа соборени од систем за противвоздушна одбрана „Панцир-С“ што оперираше надвор од Москва, соопшти Министерството за одбрана, пренесе РТ.

Нападот прв го пријави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, кој во вторникот наутро изјави дека нападот со беспилотно летало резултирал со помали оштетувања на неколку згради во руската престолнина, а жителите во областа привремено се евакуирани. Тој истакна дека никој не е сериозно повреден во нападот, а само две лица побарале лекарска помош на местото на нападите.

 

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ