петок, 1 март 2024

Русија распиша потерница по Енди Стоун, портпаролот на Мета

Објавено на

часот

Сподели

Агенцијата Тасс наведува дека руското Министерство за внатрешни работи отворило кривична истрага против Стоун, но не откри детали од истрагата или обвиненијата против Стоун, пренесува Ројтерс.

Главните социјални платформи на Мета – Фејсбук и Инстаграм – беа забранети во Русија набргу по избувнувањето на конфликтот во Украина во февруари минатата година.

Во март 2022 година Рускиот истражен комитет отвори кривична истрага за „незаконски дејствија на вработени во Мета“.

Во истрагата се споменува и Стоун затоа што, како што се наведува, ја прекршил „забраната за повикување на насилство врз руската војска на своите платформи“ и со тоа поттикнал екстремистички, антируски активности.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ