сабота, 20 април 2024

Русија објави снимка од болница: „Ова се борците од Азовстал“ (ВИДЕО)

Објавено на

часот

Сподели

На видеото се гледаат видно измачени мажи како лежат на кревети во болничко одделение, завиткани во ќебиња. Многумина од нив гледаат право пред себе.

Би-би-си ги преведе изјавите и пишува дека неколку мажи им рекле на снимателите дека за нив се грижат лекари, кои им дале лекови и им ги смениле завоите. Еден од нив вели дека односот на Русите е нормален и дека тој не е изложен на физичко или психичко малтретирање.

[video:https://www.youtube.com/watch?v=-HwBEZ4ecLE autoplay:0]

Русија претходно објави дека вкупно 959 украински борци, вклучувајќи 80 ранети, се предале од понеделникот од бункерите и тунелите под фабриката за челик Азовстал во Мариупол. Руското Министерство за одбрана соопшти дека 694 украински борци се предале во изминатите 24 часа, вклучително и припадници на Азовскиот полк, од кои 29 ранети.

Според истиот извор, 51 ранет се сместени во болница во Новоазовск, населба под контрола на Русите и нивните сепаратистички сојузници. Министерството не соопшти ништо за судбината на затворениците, а некои руски пратеници инсистираат дека затворениците не треба да се разменуваат за руски затвореници.

[video:https://www.youtube.com/watch?v=OC0JUldq79E autoplay:0]
ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ