сабота, 2 март 2024

Русија ќе распореди најнови хаубици во близина на финската граница

Русија наскоро ќе ги распореди своите најнови хаубици во Северниот воен округ, кој граничи со Финска и Норвешка, изјави шефот на државниот одбранбен конгломерат Ростек.

Објавено на

часот

Сподели

„Тестирањето на новите самоодни артилериски единици е завршено и нивното масовно производство е веќе започнато“, рече Сергеј Чемезов, шефот на Ростек, во интервју за државната новинска агенција РИА, додавајќи дека првата пилот-серија ќе биде испорачана до крајот на 2023 година.

„Мислам дека наскоро ќе се појават таму (во Северниот воен округ) бидејќи хаубиците од оваа класа се потребни за да се обезбеди предност во однос на западните артилериски модели во однос на опсегот на гаѓање“, рече Чемезов.

Во 2021 година, рускиот претседател Владимир Путин го смени статусот на руската Северна флота, чија област на одговорност беше главно рускиот Арктик, во Северниот воен округ, вклучувајќи го и регионот Мурманск, кој граничи со Финска и Норвешка.

Откако започна сеопфатна инвазија на Украина во февруари 2022 година, Москва го обвини „колективниот Запад“ за организирање на прокси војна со Русија и предупреди дека Москва ќе изгради сили на своите западни граници откако Финска ќе се приклучи на НАТО алијансата предводена од САД.

Претходно во декември руската државна новинска агенција ТАСС објави дека споменатите хаубици веќе биле распоредени на линијата на фронтот во Украина.

Хаубиците со дострел до 70 километри се опремени со модерен топ 2А88 од калибар 152 мм, со брзина на истрел поголема од 10 удари во минута, како и модерен систем за автоматизирање на водење на оружјето, избор на цели и навигација, според ТАСС.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ