вторник, 18 јуни 2024

Русија ќе гради поморска база во Абхазија

Русија планира поморска база на црноморскиот бег на отцепениот грузиски регион Абхазија, кажа денес лидерот на тој регион за весникот Известија, еден ден по средбата со рускиот претседател Владимир Путин.

Објавено на

часот

Сподели

Аслан Бжанија, претседателот на отцепениот регион кој го поддржува Русија, кажа дека е потпишан договор за постојана поморска база во регионот Очамчира.

„Потпишавме договор и во блиска иднина во округот Очамчира ќе има постојана база на руската морнарица“, кажа Бжанија за Известија.

„Тоа е со цел зголемување на нивото на одбранбените способности на Русија и на Абхазија, а овој вид интеракција ќе продолжи. Има и нешта за кои не можам да зборувам“, кажа тој.

Русија ги призна Абхазија и другиот отцепен регион, Јужна Осетија, како независни држави во 2008, откако руските сили го одбија обидот на Грција да ја врати контролата врз Јужна Осетија во петдневната војна која заврши на 12 август 2008.

Волстрит џурнал извести дека Русија го повлекла поголемиот дел од својата Црноморска флота од својата главна база на Крим поради украинските напади.

Русија засега нема коментар.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ